Meghalt Horváth György, a férfi, aki 2006. október 23-án a főváros szívében beindított egy múzeumi tankot, és azzal elindult a rendőrsorfal felé – a világ ekkor figyelt fel rá. A hírt Novák Előd, a Mi Hazánk parlamenti képviselője közölte pénteken Facebook-oldalán. Tájékoztatása szerint Horváth gyors lefolyású, gyógyíthatatlan daganatos betegségben hunyt el, lánya egy hónapon át tartó, szerető gondoskodása mellett.
Horváth neve egyetlen délután alatt vált ismertté, amikor az 1956-os forradalom 50. évfordulóján – a Gyurcsány-kormány elleni tüntetések csúcspontján – egy második világháborús T–34-es tankot indított be, amit eredetileg a Szabadság, szerelem című film forgatásához használtak.
A jármű kiállítási darabként állt az Erzsébet tér közelében. Horváth később úgy nyilatkozott:
„Nem kell ezt túlmisztifikálni. Láttam, hogy be lehet indítani, ami nem nehéz dolog, ezért beindítottam. Aztán kiszóltam, hogy menjenek el az útból, és elindultam. Ennyi a történet.”
A képek bejárták a világsajtót – a CNN-től a BBC-ig –, és máig az egyik legemlékezetesebb szimbólumává váltak a 2006-os magyarországi eseményeknek.
Horváth nem a tüntetések miatt érkezett Budapestre azon a napon. Az Indexnek évekkel később azt mondta, a Vér és Becsület nevű szélsőjobboldali szervezet rendezvényére tartott, amikor a belvárosban észlelte a zavargásokat: lövéseket, könnygázgránátokat és káoszt. Ekkor látta meg a tankot, amelybe gondolkodás nélkül beszállt.
Cselekedete egyszerre volt spontán, abszurd és szimbolikus. Egyetlen ember egy tankkal a forrongó belvárosban – egy pillanat, amely történelmi jelentőséggel bírt, függetlenül attól, hogy kinek mit jelentett.
Horváth György halálával nem csupán egy különös sorsú ember távozott, hanem egy olyan figura is, aki – akarva-akaratlanul – a modern magyar politikai emlékezet egyik emblematikus alakjává vált.
Cselekedetét sokan máig értelmezik: volt, aki polgári bátorságnak, más felelőtlen vakmerőségnek tartotta. Egy biztos: a Deák téri tankos jelenet örökre bevésődött a kollektív emlékezetbe.
????️ Nyugodjék békében, a páncélos történelmet író férfi.