Évekig csak Máté és én voltunk. Az apja, Gábor, lassan eltűnt az életünkből, amikor Máté még alig volt egyéves. Innentől kezdve egyedül neveltem a fiamat. Az anyaság lett az életem középpontja, és apránként, de szívvel-lélekkel építettem fel a kis világunkat.
Azt hittem, nem is kell más. A kis családunk teljes volt így.
Aztán jött az a szürke, esős csütörtök. Éppen hazafelé zötykölődtem a metrón egy brutálisan hosszú műszak után – nővérként dolgoztam a kórházban, kétszeres váltásban. A lábaim már nem is fájtak, csak zsibbadtak, és a szemem alatt sötét karikák állandósultak, mint egy hűséges albérlő.
A metrón egy kedves férfi átadta a helyét.
Ahogy leültem, észrevettem, hogy Dan Brown – A Da Vinci-kód című könyvét olvassa. Az egyik kedvencem volt. Nem tudtam megállni, hogy ne szólítsam meg.
– Ez egy nagyon jó könyv – mondtam.
Felnézett, mosolygott. Meleg, barna szemei voltak.
– Tényleg? Te is szereted Dan Brownt?
– Imádom. Te hol tartasz benne?
A férfi neve Tamás volt. A beszélgetésünk kitartott az egész úton, és amikor közeledett az én megállóm, megkérdezte:
– Nincs kedved beülni egy kávéra? Ismerek egy könyvesbolt kávézót nem messze innen.
– Hát… sajnos nem – feleltem. – Mennem kell az oviba, elhozni a fiamat.
Mosolyogva mondta:
– Hozd el őt is. Komolyan. Nagyon szívesen megismerném.
Volt valami Tamásban, valami őszinte és nyugodt, ami miatt azt válaszoltam: „Rendben.”
Este, miközben Tamás forró csokit ivott Mátéval a kávézóban, és türelmesen hallgatta a négyévesem dinoszauruszos történeteit, valami felolvadt bennem. Olyan része a lelkemnek, amiről nem is tudtam, hogy megdermedt.
A kapcsolatunk gyorsan virágzott. Tamás sosem próbálta helyettesíteni Máté apját, inkább saját, különleges helyet talált magának az életünkben. Egy évvel a találkozásunk után összeházasodtunk – kis, meghitt esküvő volt, Máté vitte a gyűrűt.
De nem sokkal az esküvő után jött az, amire senki nem számított.
Egy keddi reggelen Máté belázasodott. Épp olyan műszakom volt, amit nem tudtam kihagyni, de Tamás azt mondta, majd ő marad otthon vele.
– Én sem érzem magam valami jól – mondta. – Úgyhogy maradok. Te csak menj és ments életeket, Szupernővér. Mi itt tartjuk a frontot.
– De ha romlana a helyzet, akár csak kicsit is, hívj! Esküszöl? – kérdeztem, miközben a derekamra tettem a kezem, „nővéri szigor” üzemmódba kapcsolva.
– Esküszöm – mondta játékosan, és salutált is hozzá. Aztán megcsókolt. – Minden rendben lesz.
A műszakom közepén csörgött a telefonom.
Máté hívott.
– Szia, kincsem. Minden rendben? Jobban vagy?
– Anya… én jól vagyok… de álmos vagyok még… az új apa felébredt… de furán viselkedik.
Megdermedtem.
– Felébredt? Hogy érted?
– Olyan, mintha… mint egy robot lenne. Nem mozog, nem beszél, csak fekszik. Fura a szeme.
A vér is meghűlt bennem.
– Maradj ott, Máté! Azonnal indulok haza!
Megpróbáltam Tamást hívni, de nem vette fel. Kértem a főnökömet, hogy küldjön be valakit helyettem, aztán szinte száguldva hajtottam haza a kocsival. Az ápolói ruhám hozzám tapadt, a kezeim remegtek, ahogy a pánik kezdett úrrá lenni rajtam.
A lakótelep csendes utcái elmosódtak a könnyes szemem előtt. Mikor hazaértem, nem törődtem parkolással, csak kiszálltam, és rohantam be.
Csend volt. Nyugtalanító, természetellenes csend.
– Tamás? Máté? – kiáltottam.
A nappaliban megláttam Mátét, aki ijedten, nagy szemekkel nézett rám. Az egyik kezében ott volt a plüss dinoszaurusza.
– Anya… az új apa… nem tud felállni – suttogta, és a hálószoba felé mutatott.
Futottam. Az ágyban Tamás feküdt az oldalán, verejtékben úszva. A bőre fehér volt, a szeme nyitva, de üvegesen bámult a semmibe. A telefonja a földön hevert, képernyőjén egy félig megírt üzenet:
„Hirtelen jött a láz. Valami nem stimmel…”
A homloka forró volt, szinte égetett. Az éjjeliszekrényen bontatlan gyógyszeres doboz és egy pohár víz állt – érintetlenül.
– Tamás? Hallasz? – kérdeztem kétségbeesetten, finoman rázva.
Az ajkai mozogtak, de nem jött ki hang. A szemei lassan, gépiesen pislogtak. Akkor értettem meg, mit látott Máté: olyan volt, mint egy robot.
Tárcsáztam a 112-t.
Miközben a mentőre vártam, egy hideg borogatást tettem Tamás homlokára, a másik kezemmel Mátét próbáltam nyugtatni, aki a sarokban gubbasztott, didergő plüssállattal.
– Mi baja az új apának? – kérdezte félénken.
– Nagyon beteg, kicsim. De a mentők már úton vannak.
A mentők perceken belül megérkeztek. Két férfi és egy nő ugrott ki a mentőautóból, határozottan, de nem kapkodva. Az egyikük, egy középkorú, szemüveges mentős, odafordult hozzám:
– Ön hívta a segélyhívót? Hol van a beteg?