Családi csődvédelem 2025 – Íme a nyomtatvány, az eljárás menete és minden szabály

Bármelyik magyar családdal előfordulhat, hogy pénzügyi döntéseik, munkahelyvesztés vagy egy váratlan magánéleti fordulat miatt komoly anyagi nehézségekkel kell szembenézniük. A késedelmes törlesztések gyakran végrehajtással, eladósodással végződnek, de még a legsúlyosabb helyzetből is van kiút. Erre nyújt megoldást a Családi Csődvédelmi Szolgálat által működtetett, államilag szabályozott adósságrendezési eljárás – közismertebb nevén a családi csődvédelem.

Mi is az a családi csődvédelem?

A családi csődvédelem (vagy más néven magáncsőd) célja, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő természetes személyek és családjaik strukturált és jogilag védett keretek között rendezni tudják adósságukat. Az eljárás során a Családi Csődvédelmi Szolgálat, valamint egy ún. családi vagyonfelügyelő segítségével kerül sor a hitelezőkkel való egyeztetésre, egy fizetési terv kialakítására és végrehajtására.

A szabályozás alapját a 2015. évi CV. törvény adja, amely az adósságrendezés minden részletét lefekteti. Az eljárásban való részvétel önkéntes és kérelmezés alapján indul.

Kik élhetnek a lehetőséggel?

Nem minden bajba jutott személy jogosult automatikusan a csődvédelemre. A jelentkezőnek több feltételnek is meg kell felelnie:

  • Felhasználható vagyon: például ingatlan vagy pénzügyi megtakarítás, amely a tartozás fedezetét képezheti.

  • Rendszeres, bejelentett jövedelem: munkaviszony, vállalkozói bevétel vagy más legális forrás.

  • Fizetési hajlandóság: az adósnak hajlandónak kell lennie együttműködni, és már a program kezdetétől törlesztenie kell.

  • Több évig tartó együttműködés: a programban való részvétel általában 5 évre szól, amely idő alatt szigorú pénzügyi kontroll alatt áll az adós jövedelme.

Munkanélküliek vagy jövedelemmel és vagyonnal nem rendelkezők nem vehetnek részt az eljárásban.

Hogyan zajlik az eljárás?

Az eljárás első lépése a családi csődvédelem nyomtatványának benyújtása. Ez történhet postán vagy személyesen a lakóhely szerint illetékes Családi Csődvédelmi Szolgálatnál. Ha a kérelem megfelel a feltételeknek, az adós védelmet kap a további végrehajtási eljárásokkal szemben.

Ezután a családi vagyonfelügyelő közvetítésével megindul az egyeztetés a hitelezőkkel, majd közösen kidolgoznak egy adósságrendezési megállapodást, amit az adósnak követnie kell. Az eljárás akár több évig is eltarthat, ám a végén – ha minden rendben zajlik – az adós akár teljesen megszabadulhat a tartozásától.

Milyen előnyökkel jár a családi csődvédelem?

  • Védelmet biztosít a további végrehajtásokkal szemben.

  • Lehetőséget ad arra, hogy az adós megtarthassa otthonát vagy más fontos vagyontárgyát.

  • Strukturált keretek között rendezhetők a tartozások.

  • Az állam évente akár 300 000 forintos támogatást nyújt a jelzáloghitel-törlesztéshez.

  • A program végén az adós mentesülhet a fennmaradó tartozások alól.

Hol érhető el a Családi Csődvédelmi Szolgálat?

A Szolgálat minden vármegyében rendelkezik területi irodával. Ezek az irodák fogadják a kérelmeket, segítenek a tájékoztatásban, és végigkísérik az ügyfeleket az eljárás teljes folyamatán. Az elérhetőségeket, címeket, telefonszámokat a kormanyhivatalok.hu weboldalon lehet megtalálni.