Székely Mihály a budai hegyek egyik luxuspenthouse-ának erkélyéről nézte a várost. Az éjszaka is pulzáló Budapest nem tudta elnyomni azt a dühöt, ami a férfi mellkasában égett. A város nyüzsgése, a fények, az elegancia – mind csak díszlet volt a belső viharhoz képest.
Pár hónappal korábban még úgy tűnt, élete végre sínre került. Volt egy menyasszonya, Smirnov Tímea, aki miatt képes volt háttérbe szorítani az üzletet is. De Tímea elhagyta. Egy konkurens vállalkozóért, aki ugyan kevesebb biztonságot kínált, de – ahogy a nő fogalmazott – „több izgalmat”.
Mihály keserűen elmosolyodott. „Izgalmat?” Ő jövőt tervezett, biztonságot, hűséget – cserébe cserbenhagyás lett a jutalma. Ráadásul nemcsak a szívét törték össze, de a nyilvánosság előtt is megalázták.
Hetekig rágódott az eseményeken, újra és újra lejátszva a jeleneteket a fejében. De ezen az éjjelen valami átkattant benne. Megszületett a bosszú terve. Olyan nőt vesz feleségül, aki mindenben ellentéte lesz Tímeának: egyszerű, szerény, őszinte. Nem szerelemből, hanem bosszúból. Csak hogy bebizonyítsa: nemcsak túltette magát a történteken, hanem jobbra is talált.
Másnap reggel Mihály sétára indult a birtokán. A levegőt frissen ültetett virágok illata töltötte be, és a madárcsicsergés mintha gúnyosan emlékeztette volna korábbi álmaira.
Akkor látta meg őt. Tóth Piroska, a kertésznő, éppen térden állva metszegette egy bokor leveleit. A mozdulatai egyszerűek, természetesek voltak – mégis méltóságteljesek. Az arca napfényben fürdött, tekintete koncentrált, arckifejezése nyugodt.
– Jó reggelt, Székely úr! – köszönt halkan, udvariasan.
– Jó reggelt, Piroska! – válaszolta Mihály, kissé meglepődve saját hangjának érdeklődésén. – Régóta dolgozik nálam?
– Két éve már, uram. A kert átalakítása óta vagyok itt.
Mihály bólintott, de a gondolatai egészen máshol jártak. Piroskában volt valami őszinte, nyílt. Valami, amit Tímea sosem tudott felmutatni. Döntött. Ő lesz az, akivel megköti az üzletet, amit házasságnak fognak nevezni.
A következő napokban egyre gyakrabban kereste a társaságát. Először csak a virágokról beszélgettek, aztán a családról, a múltról, az életről. Kiderült, hogy Piroska egyedüli gyermek, aki beteg édesanyját ápolja. A nő minden forintot otthonra, gyógyszerekre és kórházi kezelésekre költött. Nem panaszkodott. Nem kért semmit. Tette a dolgát.
Egyik délután, mikor Piroska épp a kerti szerszámokat pakolta el, Mihály elé állt.
– Piroska, szeretnék beszélni önnel. Fontos.
– Természetesen, Székely úr.
A férfi mély levegőt vett.
– Meg akarom kérni a kezét – mondta nyíltan, figyelve az arcát.
Piroska elkerekedett szemmel nézett rá.
– Tőlem? – nevetett zavartan. – Ez valami vicc?
– Nem, komolyan gondolom – felelte Mihály határozottan. – De ez nem szokványos házasság lenne.
Hidegen, üzletszerűen elmagyarázta a tervet. A nő lesz a felesége – papíron. A világ felé bemutatja, hogy túltette magát az előző kapcsolatán. Cserébe Mihály vállalja az édesanyja teljes gyógykezelését, és jelentős összeget fizet a „szolgálataiért”.
– Ez helytelen – húzta össze karjait Piroska. – Embereket használni a bosszúhoz? Ez üzlet.
– Önnek szüksége van a pénzre. Nekem szükségem van magára. Ez egy megállapodás.
– Egy üres megállapodás – vágta rá a nő, komolyan nézve a szemébe.
Mihály tudta, nem lesz könnyű dolga. Ez a nő nem volt naiv. Erős volt és elvei voltak. De tudta azt is, hogy mennyire kilátástalan a helyzete.
Még aznap este elküldte neki az orvosi jelentéseket, mellékelve egy levelet: „A döntés az öné. De az anyja nem várhat.”
Másnap Piroska jelent meg az irodájában, egy lezárt borítékkal.
– Ön hideg ember, Székely úr – mondta határozottan. – De nem fogom hagyni, hogy az anyám szenvedjen az én büszkeségem miatt. Elfogadom. De csak miatta.
Mihály bólintott.
– Ez mindkettőnknek jó lesz. Higgye el.
– Higgyek? – Piroska keserűen felnevetett. – Ez túl nagy kérés.
Az aláírt szerződéssel a játszma elkezdődött. Mihály úgy érezte, ura a helyzetnek. Piroska viszont a kertbe visszatérve nem tudta elhessegetni az érzést: valami olyasmibe keveredett, aminek a következményeit még csak sejteni sem lehetett.
A Székely-birtok díszterme fényárban úszott. A meghívott vendégek – Budapest elitje – már gyülekeztek, kristálypoharak csilingeltek, míg a pincérek némán és észrevétlenül mozogtak a vendégek között. A színfalak mögött azonban nem csupán egy új eljegyzésről volt szó – hanem egy szerepjátszásról, egy cselszövésről, amelynek középpontjában ott állt Tóth Piroska, a kertésznőből lett „menyasszony”.
Mihály ott állt mellette, kifogástalan öltönyben, határozott tartással. De a tekintete időnként rajta időzött – nem csupán a hatás kedvéért. Valami kezdett benne megváltozni.
– Ne feledje, Piroska – súgta oda halkan –, csak mosolyogjon, a többit bízza rám.
– Értem – válaszolta halkan, de ahogy végignézett a vendégseregen, mintha minden tekintet szúrós tűként fúródott volna belé. Nem tetszett nekik. Érezte, mintha ki nem mondott ítélet súlyosodna fölötte: „nem idevaló”.
A zongorán halk dallam szólalt meg, s ekkor megjelent valaki, akit Mihály legszívesebben soha többé nem látott volna: Smirnov Tímea. Vérvörös ruhájában magabiztosan lépdelt feléjük, kezében pezsgőspohárral, mosolya mézbe mártott penge volt.
– Mihály, drága! – köszöntötte gúnyos kedvességgel. – Micsoda meglepetés látni téged… ilyen… felüdülten!
– Tímea – biccentett neki hűvösen –, látom, semmit sem változtál.
Tímea elnevette magát, majd Piroska felé fordult, és végigmérte őt fentről lefelé.
– Ő lenne a menyasszony? Milyen… eredeti választás.
Piroska arca elvörösödött, de mielőtt bármit szólhatott volna, Mihály közbevágott:
– Piroska mindaz, amit egy nőben valaha is kerestem. Őszinte. Hűséges. És ami a legfontosabb: igazi.
Ez a mondat olyan pontosan talált célba, hogy Tímea mosolya megfeszült. Arcán ott villant a sértettség árnyéka.
Az este során Piroska próbált beilleszkedni. Egy-egy vendég kedvesen, de lekezelően kérdezgette:
– Szóval… kertésznő? És hogy-hogy idekerült?
– Igen, mindig szerettem a növényeket – válaszolta felemelt állal. – Tiszta, őszinte munka. A természet nem hazudik.
A válasz csendet szült. A kérdező elnémult, zavartan mosolygott, majd másfelé nézett.
Mihály a távolból figyelte őt. Várta, mikor hibázik, mikor mond valamit, amit majd neki kell elkennie – de a nő nemcsak helytállt, hanem méltósággal viselte a megvetést. És ez a méltóság zavarba ejtette. Azt hitte, csak egy eszköz a játékában – de kezdte úgy érezni, Piroska önálló, valódi, erős személyiség. Valaki, aki nem játszik szerepet. Valaki, akit… lehetetlen nem tisztelni.
Az este végén, mikor a vendégek már szállingóztak kifelé, Tímea újra megpróbálta elérni Mihályt. Ezúttal a teraszra csalta ki egy „fontos beszélgetésre”.
– Most komolyan… ez a színjáték? – kezdte, mikor kettesben maradtak. – Ezzel a lánnyal akarsz élni? Csak azért, mert én megbántottalak?
– Ennek semmi köze hozzád – válaszolta Mihály hűvösen.
– Ugyan már! Ez az egész csak egy színpad! Ő nem közülünk való. És te ezt nagyon jól tudod.
– És mi van, ha pont ezért vonz? – kérdezett vissza Mihály. – Mert nem közülünk való. Mert nem álarcot visel, hanem arcot.
Tímea közelebb lépett, már-már suttogva szólt:
– Én vagyok az egyetlen, aki igazán ért téged…