RENDKÍVÜLI! Ezt jelenti az április 26-i nemzeti gyásznap Magyarországon

Mutatjuk. Ferenc pápa halálhíre húsvéthétfőn megrázta a világot. Magyarországot szoros kapcsolat fűzte a szentatyához, ezért temetésének napját, amelyre szombaton kerül majd sor, nemzeti gyásznappá nyilvánítják, ezzel is kifejezve a magyarok gyászát és háláját a 88 éves korában elhunyt katolikus egyházfő iránt.

A Blikk összeszedte, honnan vehetjük majd észre április 26-án nemzeti gyásznap van. Húsvéthétfőn az egész világot megrázta a hír, miszerint Ferenc pápa 88 évesen meghalt. Magyarországot ez különösen mélyen érintette, hiszen a szentatya két alkalommal is látogatást tett kis hazánkban, és szoros kapcsolatot ápolt a magyarsággal, amit az is bizonyít, hogy Argentínában magyar apácák között dolgozott, és mindig magyarul köszöntötte a magyarokat.

Ezért sem volt meglepő, amikor Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormany.hu-nak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítják, ezzel is kifejezve a nemzet háláját és gyászát. Azóta már az is kiderült, hogy a katolikus egyház fejét, a Jorge Mario Bergoglio néven született Ferenc pápát április 26-án, szombaton 10 órától temetik. A szertartást a szabadban, a Szent-Péter-bazilika előtt tartják, és a bíborosi kollégium dékánja, Giovanni Battista Re fogja vezetni, majd a szentatyát a római Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra.
Mit jelent az, hogy szombaton nemzeti gyásznap lesz?
A jogtárban olvasható meghatározás szerint a nemzeti gyász „a társadalom egészét, illetve annak jelentős részét érintő – a nemzet érdekében végzett munkássága, közéleti tevékenysége okán kiemelkedő személy halála miatt vagy a társadalmat mélyen megrázó katasztrófában elhunytak iránt érzett – megrendülés és az ezt kifejező kegyeleti megemlékezés.” A nemzeti gyászt a kormány rendeletben hirdeti ki, kivételesen indokolt esetben pedig akár több napig is tarthat – emlékeztet a 444.hu.

A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy:
- Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással az Országház előtt fel kell vonni, majd félárbocra kell ereszteni,
- a középületekre „zászlóhasználat esetén gyászlobogót kell kifüggeszteni, lobogóhasználat esetén Magyarország lobogóját és az európai lobogót félárbocra kell ereszteni”,
- és ha lenne aznap tanítás, az iskolákban „méltó módon megemlékezést kell tartani”.
- De a rendelet szerint „a nyilvános szórakozóhelyeken a zene- és műsorszolgáltatás – a nemzeti gyászt kihirdető rendeletben foglaltak szerint” akár korlátozható is lehet aznap.
- Munkaszüneti napot nem jelent.