Először akkor találkoztam Gergővel, amikor hatéves volt, vékony karokkal és óriási szemekkel kapaszkodott az apja nadrágjába a harmadik randinkon. Máté már említette, hogy van egy kisfia, de amikor megláttam ezt a törékeny kisfiút, mintha valami bennem hirtelen átkattant volna. A tekintetében volt valami mély, csendes fájdalom, amit egy gyereknek sosem volna szabad ismernie – az a fajta, amit akkor hordoz magában, ha valaki fontos örökre eltűnik az életéből.
– Gergő – szólalt meg Máté gyengéden –, bemutatom Petrát, akiről meséltem neked.
Leguggoltam hozzá, és barátságosan mosolyogtam.
– Szia, Gergő. Az apukád azt mondta, szereted a dinoszauruszokat. Hoztam neked valamit.
Egy kis ajándéktáskát nyújtottam át neki, benne egy könyvvel a dinoszauruszokról és a paleontológiáról. Nem játék volt, mert azt akartam, hogy tudja: nem „csak egy gyerek” vagy, akit meg kell vigasztalni – hanem valaki, aki fontos.
Nem mosolygott, csak átvette a csomagot.
Később Máté elmesélte, hogy Gergő hetekig a könyvvel aludt a párnája alatt.
Ez volt a kapcsolatunk kezdete. Nem siettünk, nem erőltettük a dolgokat. Tudtam, mire van szüksége: türelemre és biztonságra. Amikor fél évvel később Máté megkérte a kezem, előbb Gergő áldását kértem.
– Mit szólnál hozzá, ha apukáddal összeházasodnánk, és én hozzátok költöznék? – kérdeztem egy délután, miközben együtt sütöttük a csokis kekszet.
Gergő elgondolkodva nyalogatta a tésztás kanalat.
– Akkor is fogsz velem sütni, ha te leszel a mostohaanyám?
– Minden szombaton – ígértem. És ezt az ígéretet be is tartottam, még akkor is, amikor kamasz lett, és azt mondta, a süti „óvodás cucc”.
Gergő biológiai anyja már két éve eltűnt, amikor Mátéval összeházasodtunk. Nem voltak hívások, nem jöttek képeslapok, csak egy sötét űr maradt utána, amit egy hatéves gyerek képtelen megérteni.
Én nem próbáltam helyettesíteni az anyját. Csak megkerestem a saját helyem az életében.
Ott voltam a második osztály első napján, amikor a Star Wars uzsonnás dobozát szorongatta. Ott voltam az ötödikes Tudományos Versenyén, ahol a híd, amit pálcikákból épített, több súlyt bírt el, mint bárki másé. Ott voltam a kamaszkori bálon, amikor az a lány, aki tetszett neki, mással táncolt.
Mátéval nem lett közös gyermekünk. Beszéltünk róla, de sosem éreztük, hogy eljött volna az ideje. Őszintén szólva, Gergő annyi szeretetet és energiát hozott a házunkba, hogy három gyerek helyett is elég volt.
Volt egy külön ritmusunk. Belső poénok, szokások, közös szombati sütések, és csendes estéink voltak, amikor együtt néztük a régi filmeket.
– Te nem vagy az igazi anyám! – vágta a fejemhez egyszer, amikor tizenhárom éves volt, és megbüntettem, amiért lógott az iskolából.
– Nem – feleltem, visszatartva a könnyeimet. – De tényleg itt vagyok.
Aztán becsapta a szobája ajtaját.
Másnap reggelre egy gyűrött papírfecni csúszott be a hálószobám ajtaja alatt: „Bocsi”.
Többet nem beszéltünk erről, de valami megváltozott. Mintha kimondatlanul is elfogadtuk volna: én vagyok, aki maradt. Nem vér, hanem választás kötött össze minket.
Amikor Máté öt évvel ezelőtt, hirtelen elhunyt agyvérzésben, az egész világunk megingott. Még csak 53 éves volt.
Gergő akkor készült egyetemre. Soha nem felejtem el a tekintetét, amikor megtudta a hírt. Ugyanaz a rémült kisfiú nézett rám, akit egykor megismertem.
– Mi lesz most? – suttogta.
A kérdés valódi jelentése ez volt: „Maradsz? Velem maradsz?”
[ ]
– Együtt kitaláljuk – feleltem. – Semmi sem változik köztünk.
És tényleg nem változott. Támogattam a gyászában, miközben magam is próbáltam összeszedni a darabjaimat. Kifizettem az egyetemi beiratkozást, együtt válogattunk öltönyt az első állásinterjújára, és ott voltam a diplomaosztóján.
A végén Gergő átnyújtott egy kis bársonydobozt. Egy nyaklánc volt benne. Egy medál, rajta egyetlen szó gravírozva: „Erő”.
– Soha nem próbáltál senkit pótolni – mondta. – Csak szerettél. Úgy, ahogy vagyok.
Azóta is minden nap viselem azt a nyakláncot. Így Gergő esküvőjén is.
A szertartás egy gyönyörű vidéki szőlőbirtokon volt. Fehér virágok, lágy fények, csodás zene. Korán érkeztem, mint mindig. A legszebb ruhámat vettem fel. A táskámban egy kis ezüst ajándékdoboz volt, benne egy pár gravírozott mandzsettagomb:
„A fiú, akit felneveltem. A férfi, akire felnézek.”
Ahogy a dekorációt csodáltam, megjelent mellettem Gergő menyasszonya, Lilla. Már többször találkoztunk. Fogorvosi asszisztens volt, tökéletes mosollyal és még tökéletesebb családdal. Két szülő, harminc éve házasok. Testvérek, közös vacsorák, stabil háttér.
– Petra – köszönt, levegőpuszit küldve –, gyönyörű vagy.
– Köszönöm – mosolyogtam őszintén. – Minden csodálatos. Biztosan izgatott vagy.
Bólintott, majd hirtelen körbenézett, és közelebb hajolt.
– Csak egy apró kérés – suttogta. – Az első sor az „igazi anyáknak” van fenntartva. Remélem, érted.
Nem számítottam erre. A szavaira. A hangjára. A szavaiba csomagolt megalázásra.
Megdermedtem. A menyasszony mosolya továbbra is tökéletes volt, de a tekintete már nem volt kedves. Láttam, hogy a dekoros nő a háttérben úgy tett, mintha nem hallotta volna, pedig hallotta. Láttam, hogy az egyik koszorúslány meghökkent arcot vágott, majd zavartan félrenézett.
Senki nem szólt egy szót sem.
Ha akartam volna, ott helyben jelenetet csinálhatnék. De nem akartam. Nem akartam elrontani Gergő napját.
– Persze – feleltem halkan, miközben az arcomon próbáltam megőrizni a nyugalmat. – Megértem.
És elindultam. Méltósággal. A lehető legnagyobbal, amit akkor össze tudtam kaparni magamból. A hátsó sor felé vettem az irányt, miközben a táskámban lapuló ajándékdobozt erősen szorítottam az ölemben. Mintha egy darabka biztonság lenne.
Ez a nap nem rólam szólt – emlékeztettem magam.
Ez Gergő napja. Az új életének kezdete.
Ahogy a vendégek megérkeztek, és elfoglalták helyeiket, az előttem lévő üres sorok mindegyike valami szúró távolságot jelentett. Tizenhét év minden pillanata, minden vigyázás, minden közös süti, minden betegség, minden családi ünnep… egy pillanat alatt „nem igazi anyává” silányult.
Felállt a násznép. A zene megszólalt. A pap és a tanúk elfoglalták a helyüket az oltárnál.
Aztán Gergő megjelent.
Szinte összeszorult a torkom. Olyan volt, mint Máté fiatalabb kiadása – egy kicsit magasabb, egy kicsit szélesebb vállakkal, de ugyanaz a tekintet. A járása, a tartása. Máté biztosan sírna, ha ezt látná.
Egy lépés. Aztán még egy. Magabiztos volt, de aztán… megállt.
Megállt félúton az oltár és a bejárat között.
A zene tovább szólt, a pap finoman intett neki, hogy menjen tovább. Gergő azonban mozdulatlan maradt.
És akkor… megfordult.
Lassan. Határozottan. A szemei végigpásztázták a sorokat. Elölről hátrafelé. Keresett valakit.
A tekintetünk találkozott.
Aztán hirtelen, erőteljes léptekkel elindult. Átvágott az első soron, Lilla szülei mellett, akik értetlenül pislogtak. Átvágott az egész tömegen. Egyenesen hozzám jött.
Megállt előttem.
A szemei csillogtak. Majd kinyújtotta a kezét.
– Nem fogod hátulról nézni az esküvőmet – mondta. – Te vagy az, aki felnevelt. Te vagy az, aki mindig ott volt.
Nyelt egyet, aztán kimondta a szót, amit még soha nem hallottam tőle:
Tizenhét év alatt egyszer sem hívott így.
Éreztem, hogy a világ megáll. A vendégek halk moraja elhalt. Egy pillanatra mindenki csak minket nézett. Valakinek kattant a kamerája, valaki más eltakarta a száját a meghökkenéstől.
– Gergő… biztos vagy benne? – suttogtam, miközben próbáltam visszatartani a könnyeimet.
– Soha semmiben nem voltam biztosabb – felelte.
Felsegített. A kezemet nem eresztette. Együtt indultunk el az oltárhoz vezető úton.
Minden lépés… súlyos volt és felemelő. Ez a fiú, akit hatévesen ismertem meg, akinek a könyvet adtam. Ez a férfi, aki most a saját életét kezdi el.
Az oltárhoz érve Gergő megtorpant. A vendégek ismét feszülten figyeltek. Majd megfogta az egyik széket az első sorból – azt, amelyik elvileg „csak az igazi anyáknak” volt fenntartva –, és odahúzta a sajátja mellé.
– Ide fogsz ülni – jelentette ki. – Ez a te helyed.
Bepárásodott a szemem. De még a könnyeimen keresztül is láttam, hogy Lilla mosolya már nem volt olyan őszinte. Inkább feszült, kényszeredett. De nem mondott semmit. Én viszont igenis elfoglaltam a helyem.
A pap megköszörülte a torkát, és mosolyogva mondta:
– Most, hogy mindenki, aki igazán számít, a helyén van… elkezdhetjük?
És elkezdték. A szertartás gyönyörű volt. Őszinte fogadalmak, tiszta boldogság. Én pedig csak ültem ott, és néztem, ahogy a kisfiúból, akit megismertem, férj lett.
Az esküvői vacsorán Gergő koccintásra emelte a poharát. A terem elcsendesedett.
– Az asszonyra szeretnék inni, aki nem szült meg engem… mégis életet adott nekem – mondta.
A terem egyszerre állt fel. Tapsoltak. Még Lilla szülei is. És Lilla is, aki rám nézett – és végre nem volt benne lenézés. Csak elismerés. Tisztelet.
Később, mikor Gergő felkért táncolni – a táncra, amit az apjával kellett volna eltáncolnia –, úgy éreztem, Máté szelleme ott lebeg körülöttünk.
– Apa nagyon büszke lenne rád – súgtam Gergő fülébe.
– Ránk is – felelte. Aztán eltávolodott egy kicsit, és a szemembe nézett. – Tudnod kell valamit. Sok ember jött és ment az életemben. De te… te voltál az, aki mindig maradt.
Majd hozzátette:
– A vér nem tesz anyává. A szeretet tesz.
És akkor már nem tudtam visszatartani a könnyeimet.
Mert néha, akit csendben, évekig, önzetlenül szerettél, egyszer csak kimondja: Látlak. Emlékszem. Szeretlek.