A magyar nyugdíjrendszerben a statikus, 65 éves nyugdíjkorhatár ma már erősen kérdéses, különösen egy olyan társadalomban, ahol a férfiak átlagéletkora a hivatalos nyugdíjkorhatár elérésekor mindössze 13–15 évvel hosszabbodik meg.
Éppen ezért napjainkban egyre gyakrabban merül fel az a javaslat, hogy a 40 év feletti férfiak számára külön nyugdíjba vonulási lehetőséget biztosítsunk. Ennek bevezetése azonban széleskörűen hatna a költségvetésre, a munkaerőpiacra és a társadalmi kohézióra egyaránt.
Magyarországon a nyugdíjrendszer ún. felosztó-kirovó (pay-as-you-go) rendszer, ahol a jelenlegi dolgozók járulékai és az állami költségvetés finanszírozzák az aktuális nyugdíjasokat. Az 2022. január 1-jétől egységesen 65 évre emelt nyugdíjkorhatár azt a célt szolgálja, hogy a korábbi rendszerekhez képest hosszabb munkavégzési idővel ellensúlyozza a népesség gyors elöregedését. Ennek ellenére a demográfiai mutatók – a csökkenő termékenység és az emelkedő várható élettartam – nehezen tarthatók kordában; a nyugdíjrendszer fenntarthatósága jelenleg is komoly aggodalomra ad okot.
A 40 év feletti férfi munkavállalók az elképzelés szerint a törvényben megszabott 65 év helyett – kedvezményes feltételekkel – már 40 ledolgozott év után jogosulttá válnának a teljes nyugdíjra. Ez a konstrukció elsősorban a nehéz fizikai munkát végzők, korai elhasználódással küzdők helyzetét igyekezne enyhíteni, miközben csökkentené a munkanélkülivé válás miatti egészségügyi és társadalmi kiadásokat.
Hirdetés
A javaslat megvalósításához azonban módosítani kellene mind a járulékfizetési, mind a szolgálati időre vonatkozó szabályokat, ami nagy átalakítást jelentene a jelenlegi rendszerben.
A Magyarországra vonatkozó OECD-előrejelzés szerint a nyugdíjkiadások a GDP arányában 2070-re akár 4,3 százalékponttal emelkedhetnek a termékenység csökkenése és a népesség elöregedése miatt. Egy speciális, 40+ nyugdíj bevezetése ennek a terhelésnek a mértékét tovább növelné, hiszen több tízezer férfi számára nyílna lehetőség korábbi kilépésre a munkaerőpiacról.
Az IMF szakértői szerint a nyugdíjkorhatár emelése és a járulékszint igazítása elengedhetetlenek a költségvetés egyensúlyának fenntartásához, különösen ha 2050-re további 3,5 százalékponttal növekednek a nyugdíj- és egészségügyi kiadások.
A 40 év szolgálati idő után történő nyugdíjazás jelentősen csökkentené az aktív korú férfiak létszámát, ami munkaerőhiányt idézhet elő olyan ágazatokban, ahol már most is nehézséget jelent a szakember-utánpótlás. Az EU-átlagban 11,4 százalék körüli nyugdíjkiadásokhoz képest (EU-szint: 11,4 % GDP, 2022) a magyar kiadások növekedése tovább feszítené a rendszert.
Ugyanakkor a korai nyugdíjazás lehetőségét kínáló országok – például Finnország és Ausztria – tapasztalatai szerint megfelelő ösztönzőkkel és munkahelyi átképző programokkal mérsékelhető a hatás, de ez további forrásokat igényel
A javaslat szociális szempontból pozitív hatásokat is hordoz, hiszen a nehéz fizikai munkát végzők korábbi nyugdíjazása csökkentheti a krónikus betegségek, balesetek és egészségügyi ellátási igények számát. Ugyanakkor nőhet a generációk közötti feszültség, ha a fiatalabb dolgozók látják, hogy a férfiak kevésbé hosszú munkavégzés után elhagyhatják a munkaerőpiacot. Az ilyen társadalmi feszültségeket csak átfogó kommunikációval és kompenzációs mechanizmusokkal lehet kezelni.
Németországban, ahol korábban szintén működtek korai nyugdíjprogramok, a rendszert fokozatosan szigorították, hogy a pénzügyi terheket kordában tartsák; a korábbi „Altersrente für langjährig Versicherte” kivezetése óta folyamatosan emelik a szolgálati időhöz kötött korhatárt.
Svédországban pedig a dinamikus nyugdíjkorhatárt az életkor és az élettartam alakulásához igazítják, így arányosabb és fenntarthatóbb a rendszer
A „férfiak 40+” nyugdíj mellett érdemes megfontolni olyan intézkedéseket is, mint a fokozatos nyugdíjba vonulás lehetősége, a részmunkaidős támogatások vagy a negyvenes éveikben lévők átképzésének és továbbképzésének támogatása. Ezek a programok részben enyhíthetik a korai kilépés hatását a munkaerőpiacra, és hozzájárulhatnak a járulékalap növeléséhez is.
A férfiak 40+ nyugdíjának bevezetése mélyreható változásokat eredményezne a magyar nyugdíjrendszerben, és széles körű hatást gyakorolna a költségvetési helyzetre, a munkaerőpiacra és a társadalmi kohézióra. Bár a célzott társadalmi csoportok számára komoly könnyebbséget jelentene, a fenntarthatóság érdekében elengedhetetlen a megfelelő finanszírozási és ösztönző mechanizmusok kialakítása, valamint a nemzetközi tapasztalatokra épülő, átfogó stratégia kidolgozása.